ترمو خارجی ترمو فنلاندی چوب ترمو

آشنایی با برندهای چوب ترمو فنلاندی

انواع مختلفی از چوب های اصلاح شده حرارتی تحت عنوان چوب ترمو فنلاندی وجود دارد. به طور کلی، فرآیند اصلاح حرارتی چوب ها را پایدارتر و با دوام طولانی تری می کند. بسیاری از گونه های چوب های اصلاح شده حرارتی و فرآیندهای اصلاح حرارتی مختلف در این زمینه وجود دارد. چوب اصلاح شده حرارتی یک گزینه سازگار با محیط زیست با کارایی بالا است که برای پروژه های عرشه و سایدینگ در نظر گرفته می شود. در اینجا به منظور آشنایی با برندهای چوب ترمو فنلاندی لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید.

آشنایی با برندهای چوب ترمو فنلاندی
آشنایی با برندهای چوب ترمو فنلاندی

بررسی عملکرد و چگونگی آشنایی با برندهای چوب ترمو فنلاندی

در اینجا نکات قابل توجهی به منظور آشنایی با برندهای چوب ترمو فنلاندی آورده شده است که به شرح زیر است:

برندهای چوب ترمو فنلاندی محکم، پایدار و زیبا است. چوب خشک شده در کوره، چوب اصلاح شده حرارتی نیست. این چوب به سادگی در یک کوره خشک می شود تا رطوبت خاصی داشته باشد تا به عملکرد بهتر برای استفاده نهایی کمک کند. خشک کردن مناسب در کوره، با استفاده از برنامه خشک کردن مناسب، ساختار سلولی چوب را تغییر نمی دهد، بلکه فقط میزان رطوبت را تغییر می دهد.

برای مثال، کفپوش های چوبی داخلی معمولاً در کوره خشک می شوند تا حدود 5 تا 8 درصد رطوبت داشته باشند. این به چوب کمک می کند تا سریع تر با محیط های داخلی سازگار شود، با انبساط و انقباض کمتر. به همین ترتیب، چوب های بیرونی اغلب در کوره خشک می شوند تا حدود 12 تا 14 درصد رطوبت داشته باشند. این به چوب های بیرونی کمک می کند تا سریع تر به شرایط محیطی خارج از منزل عادت کنند.

چوب ترمو فنلاندی
چوب ترمو فنلاندی

بررسی برندهای چوب ترمو فنلاندی

در بررسی برندهای چوب ترمو فنلاندی باید گفت که اصلاح حرارتی در چوب ترمو فنلاندی یک فرآیند علمی است که قابلیت های شیمی، ساختار و عملکرد چوب را در سطح سلولی تغییر می دهد. اصلاح حرارتی مانند خشک کردن در کوره نیست. چوب های اصلاح شده حرارتی، در دماهای بسیار بالاتر از چوب های خشک شده در کوره، به روشی بسیار کنترل شده گرم می شوند. از نقطه نظر عملکرد، بزرگترین تغییرات اساسی در همه چوب های اصلاح شده حرارتی عبارتند از:

الف) چوب به مراتب پایدارتر می شود،

ب) نسبت به چوب های اصلاح نشده همان گونه شکننده تر می شود،

ج) دچار فرآیند «پخت می شود» و ساختار چوب را از نظر شیمیایی تغییر می دهد و چوب اصلاح شده را در برابر پوسیدگی مقاوم تر می کند.

برندهای چوب ترمو
برندهای چوب ترمو

  • مزیت چوب اصلاح شده حرارتی

فرآیند اصلاح حرارتی در بررسی برندهای چوب ترمو فنلاندی به تثبیت چوب کمک می کند. تثبیت، به این معنی است که چوب کمتر در برابر انقباض و انبساط و انقباض فصلی آسیب پذیر است. این امر به ویژه در مورد چوب های بیرونی صادق است. یک عرشه یا تخته سایدینگ بیرونی پایدار به معنای حرکت کمتر توسط شما است و این امر منجر به اجرای بهتر عرشه خارجی یا پروژه سایدینگ می شود. مزیت مهم دیگر در شناسایی برندهای چوب ترمو این است که فرآیند اصلاح حرارتی ساختار آن ها را دچار فرایند پخت می کند. این امر منبع غذایی بسیاری از انواع کپک ها، قارچ ها و حشرات را از بین می برد. برای شما، این به معنای تخته ای است که در برابر حشرات و پوسیدگی مقاوم تر است و احتمال پوسیدگی آن کمتر است.

فرآیند اصلاح حرارتی در برندهای چوب ترمو
فرآیند اصلاح حرارتی در برندهای چوب ترمو

فرآیند اصلاح حرارتی در بررسی برندهای چوب ترمو فنلاندی

روش ها و فرآیندهای مختلف در بررسی برندهای چوب ترمو فنلاندی به طور قابل توجهی متفاوت است. برخی از فرآیندهای اصلاح حرارتی فقط از گرما استفاده می کنند. این امر خطرناک است، زیرا چوب های اصلاح شده حرارتی تولید شده توسط این روش اغلب منجر به چوب ترد تر می شود که بیشتر در انتها شکافته می شود. درنهایت “پختن” چوب به سرعت منجر به کیفیت پایین تر محصول نهایی می شود.

فرآیند  ThermoWood یک روش ثبت اختراع برای اصلاح حرارتی چوب است. پس از چند دهه آزمایش گونه های مختلف چوب، فرآیند ThermoWood به طور کلی بهترین روش برای اصلاح حرارتی چوب ها، هم چوب های نرم و هم چوب های سخت در نظر گرفته می شود. ترمو تنها با افزودن گرما و آب به چوب و بدون مواد شیمیایی و سمی تولید می شود. آب از خشک شدن سریع چوب جلوگیری می کند و منجر به محصول نهایی با کیفیت بالاتر می شود.

چوب ترمو
چوب ترمو

  • انواع مختلف چوب اصلاح شده حرارتی

گونه ها و برندهای چوب ترمو فنلاندی را می توان از نظر حرارتی اصلاح کرد. عملکرد آنها بر اساس گونه و روش اصلاح حرارتی متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، زمانی که فرآیند ThermoWood در ابتدا در فنلاند توسعه یافت، آنها از چوب های نرم محلی به دلایل زیست محیطی و اقتصادی استفاده کردند. مقدار زیادی چوب نرم صنوبر تجدیدپذیر و کاج به راحتی در محلی در دسترس بود و هزینه مواد و هزینه حمل و نقل کمتر بود. برخی از گونه های چوب نرم که با اصلاح حرارتی قابل بهبود هستند عبارتند از: کاج، صنوبر، کاج اروپایی، صنوبر و شوکران.

در طول سال ها، گونه های چوب اضافی، از جمله چوب های سخت، آزمایش شده اند و فرآیندها و روش ها به طور مداوم برای هر کدام بهبود یافته است. هر گونه چوب مختلف دارای یک دستور العمل و فرمول خاص برای دریافت بهترین نتایج عملکرد است. تعدادی از گونه های چوب سخت که آزمایش شده اند و عملکرد خوبی دارند عبارت اند از آمریکایی Ash، Tulipwood، Iroko و Red Oak.

نکات قابل توجه در آشنایی با برندهای چوب ترمو فنلاندی

ممکن است این سوال به ذهن شما خطور کند که آیا سایدینگ چوبی اصلاح شده حرارتی در برندهای مختلف چوب ترمو گزینه خوبی است؟

در جواب باید گفت، بله کاملا. از آنجایی که چوب های اصلاح شده حرارتی کمتر از چوب معمولی منبسط و منقبض می شوند، گزینه ای برای سایدینگ چوبی بسیار پایدار هستند. سایدینگ چوبی اصلاح شده حرارتی را می توان به عنوان پروفیل سایدینگ T&G  استفاده کرد. چوب های اصلاح شده حرارتی نیز در نصب سیستم ضدباران مانند سیستم Climate-Shield به خوبی کار می کنند. درحقیقت سایدینگ ترمووود زیبا است و برای روکش ضد باران عالی عمل می کند. آیا می خواهید در مورد گزینه های سایدینگ ضد باران چوبی مطالبی بدانید؟ بهتر است ادامه مطلب را دنبال کنید.

برای بسیاری از کاربردهای عرشه، عرشه چوبی اصلاح شده حرارتی عالی عمل می کند. از آنجایی که عرشه پایدارتر است، فرایند اصلاح کمتری در چرخه های فصلی مرطوب و خشک وجود دارد. این به عرشه کمک می کند در جای خود بماند و کمتر حرکت کند. از آنجایی که ساختار چوب ترمو فنلاندی در طول فرآیند اصلاح حرارتی از چوب ایجاد می شوند، عرشه در برابر حشرات، قارچ ها و کپک ها مقاوم تر است. به همین دلیل است که روکش چوبی اصلاح شده حرارتی کمتر احتمال پوسیدگی دارد و به مراتب بیشتر از چوب اصلی دوام می آورد. تنها نقطه ضعف جزئی عرشه اصلاح شده حرارتی این است که این فرآیند چوب را تا حدودی شکننده تر می کند (حدود 20 درصد) از چوب اصلی. خبر خوب این است که چوب اصلاح شده هنوز کاملاً قوی است، به خصوص عرشه چوب سخت اصلاح شده حرارتی.

بررسی عملکرد چوب برند ترمو
بررسی عملکرد چوب برند ترمو

مثال هایی از برندهای چوب ترمو فنلاندی

روکش Vulcan Abodo از چوب شفاف رادیاتا کاج با گواهی FSC  ساخته شده است که در بسیاری از مناطق با برنامه ترمو سفارشی در 230 درجه تغییر یافته است. روکش Vulcan در پروفیل های پشتی اریب، روستایی و عمودی تخته هوای کشتی در دسترس است. سیستم Vulcan دارای گواهی CodeMark برای انطباق با کد ساختمان است. در نتیجه دوام چوب های نرم مانند کاج رادیاتا سطح آن افزایش می یابد که عمر مورد انتظار 30 سال را در کاربردهای عمودی (روکش کاری) در بالای زمین فراهم می کند. به عنوان یک مزیت اضافی، خواص عایق حرارتی حدود 20٪ بهبود یافته است. همه اینها بدون استفاده از مواد نگهدارنده چوب یا مواد شیمیایی از هر نوع به دست می آید. چوب اصلاح شده حرارتی برای دکینگ سازگار با محیط زیست، روکش فلزی و کاربردهای تخته هوا مناسب است، به خصوص در مواردی که مصالح ساختمانی سالم مورد نظر باشد.

برندهای چوب ترمو فنلاندی
برندهای چوب ترمو فنلاندی

نتیجه گیری

از زمانی که این فناوری یعنی آشنایی با برندهای چوب ترمو فنلاندی برای اولین بار در دهه 1990 تجاری مشخص شد، چوب اصلاح شده حرارتی به سرعت محبوبیت پیدا کرد. ترمو که منشا آن فنلاند است، اکنون احتمالاً شناخته شده ترین برند است. فرآیند اصلاح حرارتی به طور چشمگیری ساختار اولیه چوب را افزایش می دهد و باعث ایجاد رنگ قهوه ای زیبا می شود. در نهایت گونه های چوبی جدید با ساختار ثانویه بهتر ایجاد می گردد. اصلاح حرارتی با استفاده از بخار و دماهای بالای در این دسته از چوب ها به دست می آید. ترفند واقعی این فرآیند در مرحله خنک سازی و بازسازی است. فرآیند اصلاح نیاز به یک کوره کنترل شده توسط کامپیوتر دارد تا اطمینان حاصل شود که هر قطعه چوب با مشخصات و کیفیت صحیح اصلاح شده است. در پایان فرآیند، رطوبت چوب حدود 7 درصد رطوبت است و خواص شیمیایی و فیزیکی به طور دائمی تغییر کرده است. در طول فرآیند اصلاح حرارتی، بسیاری از مواد استخراجی از چوب “پخته” می شوند تا احتمال کمی برای “بخش رزین” در سرویس اصلاح چوب وجود داشته باشد. این امر، همراه با تخریب همی سلولز (ترکیب اولیه چوب) در چوب، به این معنی است که شرایط برای رشد قارچ تقریباً از بین رفته است. می توانید در این حوزه از افراد کارشناس و متخصصان خبره کمک بگیرید تا آگاهی و اطلاعات شما در این زمینه افزایش یابد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02177270099