چوب ترمو

ابعاد مختلف چوب ترمو

ابعاد چوب، از طریق سازمان جهانی ترمو بر اساس رده بندی،تحلیل مهندسی و شرایط مصرف میزان شده و ابعادهای خاصی پیشنهاد شده است. از این رو تولیدکنندگان ترمو در سرتاسر دنیا باید استانداردهای این سازمان واندازه های مشخص شده ترمو را رعایت کنند.

ایران نیز از این قاعده کلی مجزا نبوده و این استانداردها در ابعاد چوب ترمو وارداتی و ترمو تولید داخل مراعات می شود. به این دلیل خوب است  بدانید که شایعترین و معمول ترین اندازه های چوب ترمو در ایران از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است. بنابراین در محاسبه فوت مربع ابعاد ترمو به تیرهای چوبی یا ورق های ترمو با ابعاد معین اشاره خواهیم کرد.

طبق استانداردهای بین المللی ، تیرهای چوبی ترمو به طور کلی باید از تنه درختان چرخشی حذف شود و از آنجایی که قطر و ابعاد تنه این درختان تقریباً یکسان است. ابعاد ترموهای تولید شده برابر است.

نحوه محاسبه ابعاد چوب ترمو

نحوه محاسبه ابعاد ترمو از نظر عرض و قطر ودرشتی طبق این استانداردها و چگونگی تولید این محصول متنوع و وسیع  نبوده است. بنابراین خریداران و فروشندگان هنگام خرید و فروش ترمو با مشکل مواجه نمی شوند. برای این منظور با توجه به نوع کاربری که از ترمو انتظار دارند، مثلابرای انتخاب چوب نما کافی است، اندازه و نوع مورد نظر آنها را تعیین کنید. برای مثال چوبی که باید به عنوان چوب ترمو نما استفاده شود قطعا با چوب ترمو کف یا دیوار فرق خواهد کرد. از آنجایی که هر یک از کاشی ها و شاخه های ترمو با اندازه های معین مربوط به گونه های درختی خاصی هستند، برای استفاده در یک منطقه خاص از ساختمان مناسب هستند.


                                            استفاده چوب ترمو در نما
                                            استفاده چوب ترمو در نما

 

ارزیابی مساحت چوب ترمو

فروش ترمو تنها به صورت متر مربع می باشد و از این رو ترمو به صورت تیر چوبی در سایزهای گوناگون حاضر می باشد. به همین دلیل برای ارزیابی میزان ترمو مورد نیاز برای استفاده در هر محیط باید میزان اندازه ی هر متر مربع را ارزیابی کرد. پس باید طول و عرض محیط مورد نظر را برای محاسبه مساحت ضرب کرد. به همین ترتیب، عرض چوب و طول تیر چوبی نیز در محاسبه متر مربع مورد نیاز چوب نما مهم است.

قاعده ارزیابی مساحت ترمو بر حسب متر مربع:

تعداد شاخه ضربدر طول شاخه ضربدر عرض درخت ÷ 1000

نکته:  قیمت چوب ترمو با توجه به قطور بودن ترمو متغییر است . به این دلیل، هر چقدر چوب ترمو قطر بیشتری داشته باشد  قیمت ترمو هم بیشتر می شود.

 

ابعاد چوب ترمو
ابعاد چوب ترمو

                             

ضخامت 16 میلی متر در ابعاد ترمو

قطر استاندارد برای نما در تخته های چوبی ترمو 16 میلی متر است و کم بودن ضخامت چوب ترموبه هیچ عنوان در نمای بیرونی بناها استفاده نمی شود. اگر چوب ترمو 16 میلی متر ضخامت داشته باشد احتمال دارد در محیط خارجی در اثر گرما یا سرمایش مقاومت کند، اما مقاومت و دوام لازم را نخواهد داشت واز نما فرو میریزد.

بنابراین، ابعاد مورد نیاز ترمو برای نمای چوبی بناها دست کم 16 میلی متر توصیه می گردد. معمولاً چوب های ترمو را با ضخامت 16 میلی متر با عرض میلی متر90یا92 میلی متر تولید میکنند، برای اینکه ضخامت چوب نمی تواند بیشتر از عرض آن باشد اگرغیر از این باشد چوب دچار انحنا می شود.

ضخامت 19 یا 20 میلی متر در اندازه ترمو

بعد از ضخامت 16 میلی متر که معمولاً در عرض 90 سانتی متر تولید می شود، به گروه 20 میلی متری بعدی میرسیم.اندازه چوب ترمو 20میلی متری معمولاً با عرض 117 میلی متر یا 118 میلی متر می باشد.این اندازه ترمو بهترین اندازه ای است که می توان برای نما توصیه کرد.

ابعاد 19 یا 20 میلی متری اصولا برای تنش های سازه ها و بناها مناسب بوده واین اندازه ترمو با عرض تقریباً 12سانتی متر برای استخراج از تنه درختان بهتر است.

ضخامت های مختلف ترمو
ضخامت های مختلف ترمو

ابعاد 19×117 میلی متر معمولاً به ابعاد ترمواستخراج شده از مرکز درخت می باشد چون قسمت میانی که معمولاً به نقاط بالاتر درخت آبرسانی می کند. سطحی که در این ابعاد دیده می شود از چوب ترمو ساخته شده است. آنها اساساً ظروف مرکزی هستند که از سطح پایه بریده شده از وسط درخت به دست می آیند.

ضخامت 26 میلی متر در اندازه چوب ترمو

ضخامت 26 میلی متری برای کف های چوبی مناسب است برای اینکه از ضخامت مناسبی داراست وتحمل وزن بالا را دارد.این نوع چوب ترمو باضخامت 26 به صورت شیار و بدون شیار قابل دسترسی است.

اندازه چوب ترمو به ضخامت 42 میلی متر

در نهایت 42 میلی متر که یکی از ضخیم ترین ابعاد ترمو است. این ابعاد ترموبرای کف مناسب نیست اصولا برای نرده  ها، سایه بان ها و سقف آلاچیق ها به کار برده می شود.

چوب ترمو مناسب برای دکوراسیون داخلی را انتخاب کنید

ترمو در دو مدل تخت و مکعبی در بازار تولید و عرضه می شود. نوع تخت این چوب 19 میلی متر ضخامت و 9 تا 14 سانتی متر عرض دارد در حالی که نوع مکعبی آن 4 سانتی متر ضخامت و 4 یا 6 سانتی متر عرض دارد.

استفاده از چوب ترمو در دکوراسیون داخلی حس گرم و طبیعی را در محیط ایجاد می کند و در دکوراسیون به سبک مدرن کاربرد فراوانی دارد.

 

استفاده چوب ترمو در دکوراسیون خانه
استفاده چوب ترمو در دکوراسیون خانه

به طور معمول شاخه های ترمو به طول 3 یا 4 متر عرضه می شود و برای جلوگیری از ریزش چوب باید طول را با توجه به ارتفاع دیوارها سفارش دهید.

 

طول شاخه ترمو

طول شاخه های ترمو از 30 سانتی متر به 30 سانتی متر بیشتر می شوند.

( 270، 300، 330، 360، 390، 420، 450، 480، 510، 540 و 570 )سانتی متر این اعداد طول شاخه  ترمو می باشند.

اندازه استاندارد چوب ترمو

همانطور که بیان شد طبق استاندارد تعیین شده توسط سازمان بین المللی کلیه تیرها و انشعابات ترمو باید با توجه به ابعاد تعریف شده در ابعاد زیر باشند.

  • SHP

این نوع چوب ترمو در واقع ضخامت های 16، 19، 26، 42 میلی متری دارد و در عرض های مختلف و با توجه به این ضخامت تولید می شود. در ضخامت های 16، 19، 26 میلی متر، عرض های 92، 117، 135، 140 میلی متر و ترمو به ضخامت 42 میلی متر در عرض های 42، 68، 92، 135، 140 و 180 میلی متر تولید می شود. این نوع ترمو را می  وان در داخل، خارج از منزل، پانل، کف و … استفاده کرد.

  • U TV

این نوع ترمو مشبک بوده و اندازه ی آن در این قسمت از 16 تا 19 میلی متر می باشد. به همین دلیل فقط در دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان کاربرد دارد. این پروفیل ها بیشتر با ضخامت 19 میلی متر تولید می شوند و امکان تولید این مقاطع با ضخامت 16 میلی متر نیز وجود دارد اما توصیه نمی شود.

 

UTS

این نوع ترمو شبیه ترمو مقطع UTV بوده و تمامی ویژگی های خود را دارد. تفاوت این است که ترمو برش UTS در ناحیه نر دارای زاویه کج نیست. به شکل یک زاویه قائم و نود درجه است. ابعاد چوب ترمو UTS در ضخامت های بین 16 تا 20 میلی متر می باشد.

ترمو DECK

چوب ترمو در بیشتر موارد به صورت دو تراش و چهار تراش و یا به صورت نوار برای اجرای کف سازی محیط های بیرونی استفاده می شود. با توجه به میزان فشاری که به این تیرها و نوارهای اجرا شده در کف وارد میشود، جهت استفاده برای این کار از ترمو با استحکام بالاتر استفاده کنید.

چوب ترمو طبق استاندارد اروپا

با توجه به استانداردهای چوب ترمو اروپا، ابعاد چوب ترمو بسیار متفاوت بوده و بر اساس نیاز هر پروژه متفاوت می باشد. با توجه به احتیاج و کارایی های مختلف می توان از اندازه های متفاوت ترمو طبیعی در نقشه ها استفاده کرد، اما اگر بخواهیم طیفی از اندازه های ترمو را مشخص کنیم می توانیم از اندازه های: عرض 90 یا 92 میلی متر، عرض 117 یا 118 میلی متر، عرض 140 میلی متر استفاده کنیم . بنابراین با بررسی اندازه های متفاوت  برای ترمو می توانید متوجه شوید که برای کاربردهای متفاوت این چوب بسیار مناسب است. این یعنی این که ترمو قابل استفاده برای هر ابعاد و اندازه است و اصلی ترین ویژگی آن در زمینه طراحی، که چوب ترمو را منحصر به فرد می کند تنوع در رنگ و طرح های آن است.

ابعاد ترمو مطابق با استانداردهای اروپایی

لازم به ذکر است تمامی ترمووودها از کشور فنلاند می باشند.واین چوب ها معمولا به صورت الوار عرضه می گردد و اندازه های این تخته ها را بر اساس استانداردهای کشور فنلاند تعیین می گردد. که طول، عرض، قطر شامل این استاندارد  می باشد.

ضخامت های ترمو در اندازه های  16 میلی متر، 20 میلی متر، و 26 میلی متر و همچنین 42 میلی متر تولید می گردد. و چون هر ضخامتی استاندارد های مخصوص به خود را دارد بنابراین هر ضخامت کاربردی متفاوت دارد برای مثال جهت نمای ساختمان که در معرض عوامل طبیعی از جمله باد و باران و یا نور خورشید می باشد از چوب ترمو با  ضخامت بالا که مقاومت بالایی هم دارد استفاده می گردد و برای داخل ساختمان از ضخامت پایین تر استفاده می شود.

کلام پایانی

چوب به عنوان ماده اصلی از زمان پیشین تا به امروز در زندگی بشر نقش به سزایی دارد و با توجه به افزایش تقاضا و نیازهای بشر ومیل  به پیشرفت و توسعه وضعیت و ثبات فرآورده ها ساخته شده از چوب این ماده، پیوسته جزء انتخاب هایی با اولویت بالا بوده است.در گذشته انسان از چوب به عنوان یک ماده طبیعی برای ساختن سازه ها و تامین عناصر زندگی استفاده می کرد. آنها به سهولت می توانستند چوب را در جنگل پیدا کنند و به سادگی به چوب دسترسی داشتند.

همانطور که گفته شد چوب ترمو ابعاد و اندازه های مختلفی  دارد. در نتیجه باید دانست که ابعاد ترمو به چند دسته اصلی تقسیم می شود که البته برای ضخامت های نما 16 و 19 میلی متر، ضخامت های کفپوش 26میلی متر و برای ستون و سقف اآلاچیق 42 میلی متر می باشد.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا خرید انواع چوب ترمو با ابعاد مختلف با ما در تماس باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02177270099