بازسازی و تعمیرات ترمو

راهنمای خرید و تعمیرات چوب ترمو

چوب  ترمو، همان  چوب طبیعی درخت  کاج است، که  با فرایند حرارتی مقاوم تر شده و نهایتا به  عنوان محصول کشور فنلاند جهت تولید سازه های چوبی با قیمت مناسب به ایران وارد می شود. این نوع از چوب که به نام تومودد هم نامگذاری شده با استقامت و عمر طولانی در برابر آفتاب و باران، بهترین گزینه جهت ساخت آلاچیق  در فضای باز، نمای ساختمان، دکوراسیون، پله ها، کفپوش و…می باشد.این چوب به دلیل زیبایی و طبیعی بودن از استقبال زیادی برخوردار بوده است. ما در این مقاله کلیه شرایط نگهداری و تعمیرات چوب ترمو به همراه نکات مهم در هنگام خرید این محصول را به شما آموزش میدهیم.

راهنمای خرید و تعمیرات چوب ترمو
راهنمای خرید و تعمیرات چوب ترمو

تراکم بالای چوب ترمو ضمن مقاومت بالایی که به چوب می دهد، خاصیت انعطاف پذیری آن را کاهش داده و قابلیت استفاده این نوع چوب را در هر نوع شرایط و اقلیم آب وهوایی ممکن می سازد. همچنین چوب ترمو در مرحله فرآوری، حرارتی در مرحله تولید دریافت می کند که باعث رفع 50 درصد رطوبت چوب می شود و این شرایط چوب را برای لانه گزینی آفات و قارچ ها به شدت مقاوم می کند. به جرات می توان گفت که این نوع چوب، از نظر عایق بودن(گرما و سرما و حتی عایق صوتی) عنصر ایده آل به شمار می آید.

انواع چوب ترمو

چوب ترمو هم مانند هر نوع از چوب ها دارای انواع و اقسام متفاوتی هستند که با توجه کاربرد آن تعیین می شود. چوب هایی که برای نمای بیرونی ساختمان تهیه می شوند، باید حرارت بیشتری ببینند تا بتوانند سختی و مقاومت بالاتری پیدا کنند. جهت استفاده ی این چوب در محیط داخلی ساختمان( مانند کفپوش، در وپنجره، مبلمان و…) از آن دسته از چوب هایی مناسب هستند که حرارت کمتری را دریافت کردند. از نظر سختی و نرمی چوب ترمو به دو گروه تقسیم می شود که نوع نرم آن از چوب درخت های برگ سوزنی و نوع سخت آن از درخت های پهن برگ تهیه می شود.

کاربرد چوب ترمو

به طور کلی انسان ذاتا به طبیعت و استفاده از وسایلی که با مواد اولیه طبیعی درست می شود، رغبت دارد. طبق نظریه روانشناسان، انسان برای رفع تنش و اضطراب باید بیشتر با مواد طبیعی سروکار داشته باشد و تا حد امکان از مواد مصنوعی دور باشد. زندگی کردن در محیطی که از متریال طبیعی ساخته شده، آرامش و سلامت روح و روان را برای انسان به ارمغان می آورد. لذا چوب ترمو با کاربردهای فراوان و مفیدی که در زندگی روزمره دارد، در این روزها طرفداران زیادی را به خور جلب کرده است و همبستگی انسان و طبیعت را بیشتر می کند. امروزه شاهد دکوراسیون و وسایل چوبی تزیینی بسیاری هستیم که با چوب ترمو ساخته می شود. وزن سبک چوب ترمو، باعث شده که قابلیت استفاده این نوع چوب در بیشتر مکان ها، امکان پذیر باشد. به  طور کلی چوب ترمو، برای هر نوع سلیقه وهرنوع شرایط آب و هوایی مناسب بوده و برای هر نوع نیاز انسان چه در محیط داخل ساختمان و چه فضای باز کاربرد های زیادی دارد.این ویژگی های منحصر به فرد چوب ترمو آن را از چوب های دیگر متمایز کرده است.

قیمت چوب ترمو

با توجه به نوسانات اخیر بازار، قیمت این چوب هم درگیر این نوسانات شده و نرخ ثابتی را دنبال نمی کند. به همین دلیل جهت اطلاع از قیمت چوب ترمو، روزانه باید بررسی قیمت ها انجام  شود. البته جهت سفارش چوب ترمو باید مشخصاتی مانند ضخامت ونوع آن با توجه به نیاز درج شود.

رنگ ترموود
رنگ ترموود

چرا چوب ترمو را انتخاب کنیم؟

1-چوب ترمو، بیشترین استحکام را در برابر شرایط آب وهوایی دارد.

2- چوب ترمو در مرحله فرآوری رطوبت خود را از دست می دهد و این شرایط هم باعث مقاوم تر شدن چوب و هم در دفع آفات مفید است. همچنین باعث کاهش حالت انبساط و انقباض چوب می شود.

3-وزن کم چوب ترمو قابلیت استفاده این نوع چوب را در تمامی طبقات ساختمان نما ی ساختمان و روف گاردن و…امکانپذیر کرده است.

مزایای چوب ترمو

چوب ترمو به دلیل کم وزن بودن و نقل و انتقال آسان جایگاه ویژه ای در بین مصالح ساختمانی مورد استفاده در نما دارد. امکان تعمیرات چوب ترمو بخش آسیب دیده نما ازمفید ترین خاصیت های این نوع چوب می باشد. بدین صورت که هر بخش از چوب که آسیب دیده باشد به راحتی قابل تعمیر بوده و اقتصادی بودن این چوب آن را متمایز کرده است.

نگهداری و تعمیرات چوب ترمو

چوب ترمو با توجه به قابلیت قرار گیری در فضاها و زوایای متفاوت قوانینی دارد.گاهی استفاده از این چوب در نمای ساختمان است ،که با توجه به شرایط و قرار گرفتن چوب در معرض تابش نور خورشید و بارش برف و باران (گاهی در برخی مناطق باران خاصیت اسیدی دارد) و همچنین گرد و غبار باعث کم شدن کیفیت چوب می شود. از این رو لازم است هر 3سال سطوح چوب  بررسی شده و در صورت لزوم عملیات تعمیرات چوب ترمو و یا تعویض اجرا شود.استفاده از چوب ترمو در فضاهای پر استحکاک مثل کف پوش و پله که سایش و صدمات فیزیکی بیشتری را متحمل می شود نیاز به رسیدگی در بازه حداقل 6ماه دارد.

پیشنهاد ما در نگهداری از چوب ترمو

جهت حفظ تازگی و جذابیت رنگ و کیفیت چوب ترمو و استفاده بلند مدت لازم است که پیچ ها و الوارها بررسی شوند و در صورت شل شدن تعمیر و یا تعویض شوند. گاهی هم مات شدن رنگ چوب نیاز به عملیات ساییش چوب دارد تا چوب کیفیت از دست رفته خود را بیابد. اگر تمامی دستورالعملهل بطور منظم و با دقت اجرا شود، چوب همواره با کیفیت و جذابیت اولیه خود خواهد بود. گاهی نگهداری از سازه های چوب ترمو بطور صحیح اجرا نمی شود و آسیب وارده به چوب قابل تعمیر نیست. لازم به ذکر است که در چنین حالتی چوب تعویض می شود. هر چند این اتفاق ممکن است به دلیل بی کیفیت ونامرغوب بودن چوب بیفتد. همچنین اجرای ناصحیح و غیراصولی نصب چوب ترموباعث بروز مشکل شده وچوب خراب می شود.

نصب چوب ترمو

آگاهی نصاب از تمامی مراحل نصب از باعث طول عمر هر محصول ترمو می شود. شرایط قرار گیری الوارها باید بگونه ای باشد که مغز چوب به سمت داخل کار شود. زیرسازی چوب ترمو باید به شکل کاملا منتظم و دقیق اجرا شود و شبکه های افقی و عمودی لازم در فضای کار به نحو احسن محاسبه و نصب گردد. نهایتا نصب الوارهای چوب ترمو باید به صورت کاملا تراز شده و با دقت انجام شود تا هم از نظر استحکام نتیجه مطلوبی داشته باشد و هم از نظر زیبایی جلوه خاص خود را به نمایش بگذارد.

تعمیرات چوب ترمو و بازسازی

در صورتیکه با رعایت استانداردهای ملزوم نگهداری از چوب ترمو به نتیجه دلخواه نرسیدید، لازم است از روش تعمیرات چوب ترمو جهت بازسازی بافت آسیب دیده چوب استفاده شود. ابتدا لازم است تمامی سطوح چوب کاملا شسته شود تا اثری از گرد و غبار در روی چوب نباشد. سپس جهت پاکسازی چوب از رنگ و بافت مرده چوب از سمباده استفاده می شود تا سطح چوب کاملا حالت صاف و صیقلی به خود بگیرد.

در این خصوص می توان از مواد شیمیایی هم استفاده کرد تا رنگ قبلی چوب به طور کامل از سطح چوب پاک شود. بعد از پاکسازی نیاز به یک کارواش قوی جهت تمیز کردن سطح چوب است تا چوب آماده اجرای رنگ آمیزی شود. رنگ آمیزی چوب در دو مرحله تکمیلی در بازه زمانی 24 ساعت انجام می شود تا رنگ را به طرز صحیح در چوب جذب شود. دلیل فرایند دو مرحله ای اجرای مرتب و یکدست رنگ بر روی چوب می باشد. اخرین مرحله عملیات رنگ، اجرای لاک محافظ به عنوان آخرین عایق روی چوب می باشد که وظیفه ی نگهداری از رنگ را برعهده دارد. این عایق بی رنگ ضمن حفظ رنگ چوب است که آن را براق و درخشان می کند.

رنگ کاری چوب ترموود
رنگ کاری چوب ترموود

اجرای این رنگ آمیزی با روش بستن طناب بسیار کارآمد بوده و بدون مشکل و با سرعت این فرایند اجرا می شود. در شرایطی که بسیاری از ساختمان ها در فضاهایی هستند که شرایط بستن داربست برای اجرا رنگ آمیزی را ندارند. از این شیوه رنگ آمیزی بسیار استقبال شده و کارآمد بوده است.

روش فیزیکی و شیمیایی رنگ بری چوب ترمو

رنگ آمیزی چوب ترمو پس از انجام لایه برداری انجام می شود برای انجام این کار به دو روش زیر اشاره میکنیم:

1-روش سنتی سمباده زنی :

در این روش که با استفاده از دستگاه از چوب صاف و صیقلی می کنند. در سه مرحله دستگاه با حالت لرزشی سطح چوب را لایه برداری کرده وبه سمباده های نرم تر سطح چوب را صاف می کند تاچوب ترمو را برای جذب رنگ آماده کند.

2-روش شیمیایی:

در این روش از مواد شیمیایی که خاصیت رنگ بری دارند استفاده می شود. در این روش مواد شیمیایی رنگ قبلی چوب را در خود حل می کند وسطح چوب را تمیز می کند تا برای اجرای رنگ آماده شود.

چوب ترموود چیست؟
چوب ترموود چیست؟

نکاتی که در بازسازی چوب ترمو باید مورد توجه قرار بگیرد

ابتدا باید بررسی شود که دلیل فرسودگی چوب ترموچیست؟ آیا نصب نادرستی اجرا شده است؟ یا از الوار های نامرغوبی استفاده شده است؟ هر کدام از پاسخ های بالا به ما کمک می کند تا بهتر بتوانیم در مورد تعمیر و بازسازی تصمیم بگیریم.

اگر مشکل در نصب چوب باشد، بهتر است ابتدا سیستم شبکه زیر سازی بررسی شود و یا اگر چوب از نظر کیفیت مشکلی داشته باشد، لازم است که شرکت تامین کننده در این مورد پاسخگو باشد.

رنگ کاری چوب ترموود
رنگ کاری چوب ترموود

بازسازی چوب ترمو

جهت انجام بازسازی چوب ترمو،حتما باید در انتخاب نوع چوب باتوجه به شرایط آب و هوا و محل استفاده دقت کافی انجام شود. همچنین نصاب با تمرکز به زیر سازی به بهترین شکل الوارها را جایگذاری و نصب کند. در پایان اجرای رنگ که بخش تکمیلی بازسازی می باشد، حتما باید به صورت حرفه ای توسط متخصصان انجام شود، زیرا در بازار برندهای متفاوت و رقابت شرکتها به راحتی نمی توان اقلام با کیفیت و اصل را پیداکرد. به همین دلیل باید در تهیه مواد حتما با متخصصان این حرفه مشورت نمود و هر چقدر در این مرحله حساسیت کار را بالا ببریم، کار با کیفیت و ماندگارتری را ارائه می دهیم. با توجه به هزینه های نسبتا بالای چوب مقرون به صرفه هست که کار در هر مرحله  به صورت صحیح و با مواد اولیه با کیفیت اجرا شود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02177270099