نصب چوب ترمو
مراحل برش چوب ترمو

نصب و اجرای چوب ترمو

نصب و اجرای چوب ترمو نکات بسیار زیادی دارد؛ که شما حتما باید در هنگام نصب چوب ترمو آن‌ها را رعایت کنید. امروزه چوب ترمو کاربرد‌های زیادی در زندگی افراد دارد که هر کدام از این کاربردها به دلیل ویژگی‌ها و مزایای منحصر به فرد چوب ترموود است. اگر دقت کرده باشید در هنگام خرید هر محصولی ابتدا فروشنده نحوه نصب و اجرای آن را به طور کامل توضیح می‌دهد و هم‌چنین در داخل جعبه بسته بندی آن محصول نیز دفترچه راهنمایی وجود دارد که با مطالعه آن، تمامی اطاعات لازم در زمینه استفاده و نصب آن محصول به دست می‌آورید. همان‌طور که می‌دانید اگر در زمان نصب و اجرای چوب ترمو نکات و اصول را رعایت نکنیم مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتری شده و نیاز به خرید دوباره چوب ترمو و نصب صحیح ان است. در این مقاله سعی داریم با معرفی چوب ترموود و بیان ویژگی‌های آن شما را با این چوب و طریقه نصب آن آشنا کنیم.

چوب ترموود
چوب ترموود

چوب ترمو چیست؟

چوب ترموود معمولا از چوب درخت‌های زبان گنجشک و کاج به دست می‌آید. البته به خود چوب این درختان چوب ترمو نمی‌گویند بلکه چوب این نوع درختان بعد از انجام فرایند‌هایی به صورت ترموود در می‌آید. کشور تولید کننده اصلی این چوب درواقع کشور فنلاند است و هم‌چنین اولین کشور در صنعت تولید ترموود است. علاوه بر فنلاند، کشورهای دیگری مانند آلمان و کانادا نیز تولید چوب ترموود می‌کنند. خوشبختانه در ایران نیز چوب ترموود تولید می‌شود که استفاده‌های بسیاری دارد. این نوع چوب در طی فراوری‌هایی با مکانیزم پیشرفته، حرارت دیده و به صورت ترموود در می‌آید. این فرایند حرارتی سبب می‌شود تا ساختار سلول‌های چوب تغییر کرده و هم‌چنین رنگ ظاهری چوب به رنگ قهوه‌ای زیبایی تغییر می‌کند. چوب ترموود به دلیل این‌که به وسیله مکانیزم‌های حرارتی تولید می‌شود، دیواره سلولی، سلول‌های چوب، نیز تخریب شده است. چوب ترمو به دلیل از دست دادن مواد مغذی که در ساختار سلول وجود دارد، در برابر رشد کپک، موریانه، و قارچ و هم‌چنین زندگی حشرات موذی بسیار مقاوم است. رنگ چوب ترمو نسبت به رنگ چوب‌های دیگر از ماندگاری بالاتری برخودار است و در طول زمان بیشتری، کم‌رنگ شده و رنگ آن تغییر می‌کند.

چوب درختان ترموود شده
چوب درختان ترموود شده

کاربرد چوب ترمو

قبل از خرید هر محصولی ابتدا باید با کاربردهای آن آشنا شوید تا بتوانید استفاده‌ای مفیدتر از آن محصول داشته باشید. در این قسمت شما را با کاربردهای مختلف چوب ترموود آشنا می‌کنیم. این نوع چوب علاوه بر داشتن مقاومت بالا نسبت به چوب‌های طبیعی و مصنوعی دیگر، دارای تنوع در رنگ بیشتری است. چوب ترموود کاربرد اصلی آن، استفاده در دکوراسیون داخلی منازل است؛ هم‌چنین این نوع چوب در نمای سازه‌ها و ساختمان‌ها نیز کاربرد دارد. استفاده چوب ترموود در دکوراسیون داخلی ساختمان، بسیار مناسب است؛ زیرا به دلیل مقاومت در برابر حرارت، برای ساختمان مانع از هدر رفتن گرمایی که داخل ساختمان است، می‌شود و مانند یک عایق حرارتی عمل می‌کند. هم‌چنین چوب ترمو دارای ویژگی عایق نیز است؛ که در ساختمان‌ها و آپارتمان‌های مجاور هم بسیار هائز اهمیت است. یکی دیگر از کاربردهای چوب ترمو، استفاده در نمای ساختمان است. خرید چوب ترمو برای نمای ساختمان‌ها علاوه بر زیبایی بسیاری که دارد، به دلیل داشتن طول عمر بالا بسیارمناسب است. حتی در شمال کشور، به دلیل آب و هوای مرطوب و هم‌چنین بارش زیاد باران، اکثرنماهای چوبی به ‌مرور زمان دچار مشکل شده و به نمای ساختمان آسیب می‌زنند؛ ولی استفاده از چوب ترمو در نمای ساختمان به دلیل ویژگی جذب آب، چوب نمی‌پوسد.

 

مزایای استفاده از چوب ترموود

چوب ترموود نسبت به چوب‌های معمولی بسیار دیرتر پوسیده می‌شود و این به خاطر حرارتی است که در هنگام فرایند تولید می‌بیند. این اعمال حرارت بر روی چوب ترموود باعث می‌شود تا تمام میکرو ارگانیسم‌های موجود در جوب از بین رفته و در نتیجه چوب نمی‌پوسد. چوب ترمو نسبت به بقیه چوب‌ها طول عمر و مقاومت بیشتری دارد. چوب ترموود به دلیل اینکه در هنگام تولید آن و انجام فرایندهای مختلف، از مواد شیمیایی استفاده نشده برای محیط زیست مضرر نبوده و می‌تواند بازیافت گردد. رنگ چوب ترموود از نظر ماندگاری و ثابت بودن نسبت به بقیه چوب ها از ماندگاری بالاتری برخوردار است ولی در طول زمان طولانی ممکن است که دچار رنگ پریدگی شود برای همین از رزین ترمو بر روی آن می زنند تا رنگ چوب ثابت بماند. از ویژگی‌های دیگر چوب ترموود می‌توان به عایق حرارتی و صوتی، داشتن رنگ‌های قهوه‌ای زیبا و متنوع و همچنین جذب آب اشاره کرد. چوب ترموود نسبت به دیگر چوب‌های موجود در بازار سبک‌تر است برای همین استفاده‌های بیشتری دارد.

استفاده از چوب ترمو در نمای خارجی ساختمان
استفاده از چوب ترمو در نمای خارجی ساختمان

نصب و اجرای چوب ترمو

در این قسمت به روش‌های نصب و اجرای چوب ترمو می‌پردازیم. برای نصب ترمووود ابتدا شما باید زیر سازی لازم را انجام دهید که زیرسازی به دو شکل انجام می‌شود، یکی از روش زیر سازی فلزی و دیگری از روش زیر سازی سیمانی صورت می‌گیرد. در روش زیر سازی فلزی از قوطی‌های از هم فاصله گرفته شده، استفاده می‌کنند. این قوطی‌های فلزی در سایزهای ۴۰ در ۴۰ و ۵۰ در ۵۰ هستند. برای استفاده از این قوطی‌ها ابتدا باید هر کدام از قوطی‌ها را با فاصله ۵۰ متری از هم قرار داد و هم‌چنین این قوطی‌ها باید ۷ سانتیمتر در هر طرف از لبه کار فاصله داشته باشند. برای که قوطی‌های فلزی در جای خود نصب شوند باید آنها را به میله‌هایی که از قبل بر روی کارت قرار داده شده اند، جوش داد تا در جای خود ثابت باشند. در روش دیگر زیر سازی که زیر سازی سیمانی است از شمشه های سیمان با ضخامت ۴ سانتی متر استفاده می‌کنند. متاسفانه این روش زیرسازی به دلیل اینکه سیمان بعد از گذشت زمان تغییر شکل می‌دهد، مطلوب نیست و توصیه نمیگردد. پس بهترین روش برای زیر سازی چوب ترمو استفاده از روش زیر سازی فلزی است.

مراحل برش چوب ترمو
مراحل برش چوب ترمو

نکات نصب چوب

در روش زیرسازی فلزی بعد از اینکه زیر سازها نصب شد، باید چوب زیرساز را نصب کنید. این کار از تماس مستقیم چوب ترموود با زیرساز فلزی جلو گیری می‌کند. دلیل اینکه باید از تماس مستقیم ترمو با زیر ساز فلزی جلوگیر شود این است که ضرایب انبساط چوب و فلز  تفاوت است. برای همین هر کدام در یک زمان متخلف منبسط و منقبض می‌شوند که این کار به مرور زمان به نما آسیب می‌زند. برای همین برای جلوگیری از انقباض و انبساط شدید چوب ترموود از چوب زیرساز استفاده می‌کنند. جنس چوبی که برای زیرسازی استفاده می‌شود از چوب روسی است که دارای خاصیت‌هایی است. این چوب با قرار دادن آن در ماده اشباع، سبب شده تا رطوبت موجود در آن 25 درصد کاهش یابد و به همین دلیل به آن چوب اشباع یا Brownwood می‌گویند. چوب زیرسازی که در نما استفاده می‌شود باید ابعادی در اندازه های ۲۵ در ۴۵ و ۲۵ در ۲۵ میلیمتر داشته باشد و هم‌چنین با فاصله ۵۰ میلی متر از یکدیگر قرار گرفته باشند. ولی چوب زیر سازی که در کف استفاده می‌شود باید دارای ابعاد ۵۰ در ۴۰ میلی متر بوده و همچنین فاصله آنها از یکدیگر باید 40 سانتی باشد. نحوه نصب چوب‌های زیرسازی به صورت عمود بر چوب نما یعنی چوب ترمو است.

استفاده از چوب ترمود به عنوان دیوار
استفاده از چوب ترمود به عنوان دیوار

تعمیر چوب ترمو

همان‌طور که متوجه شدید مزایای استفاده از چوب ترمو بسیار زیاد است. ولی متاسفانه تا ابد همیشه مانند روز اول خود سالم نمی‌ماند و بعد از گذشت زمان طولانی باید آن را تعمیر کرد. برای اینکه چوب ترمو دیرتر خراب شود شما باید در هنگام خرید دقت کنید تا چوب ترموودی که انتخاب می‌کنید از نوع مرغوب و با کیفیت آن باشد و بعد اقدام به خرید کنید. اگر قصد دارید با کیفیت‌ترین نوع چوب ترموود را خریداری کنید، باید نوع فنلاندی آن را خریداری کنید. خوشبختانه شما می‌توانید با صرف هزینه کمتر گونه‌های ایرانی چوب ترموود که دارای کیفیت مطلوبی هستند، را خریداری کنید. چوب‌های نامرغوب و بی کیفیت بعد از مدت زمان کمی که استفاده شد، خراب شده و می‌پوسند؛ به همین دلیل به نمای خارجی و دکوراسیون داخلی ساختمان آسیب می‌زنند. قطعا زمانی که شما برای کاهش در صرف هزینه از نوع چوب ترمو بی‌کیفیت برای نمای ساختمان خود استفاده می‌کنید، بعد از گذشت مدت اندکی چوب دچار فرسودگی و پوسیدگی شده یا رنگ آن نامطلوب می‌شود؛ در این صورت نه تنها شما باید هزينه‌ای صرف تعمیر چوب کنید بلکه باید ساختمان خود را نیز تعمیر کنید. پس برای جلوگیری از صرف هزینه‌های گزاف عاقلانه ترین کار این است که چوب با کیفیتی را خریداری نمایید.

تنوع رنگ چوب ترمو
تنوع رنگ چوب ترمو

سخن پایانی

با نکات گفته شده در قسمت‌های بالا شما می‌توانید بهترین روش نصب و اجرا چوب ترمو را، به کار گیرید. نکاتی شما باید در زمان نصب و اجرای چوب ترمو رعایت کنید بسیار گسترده‌تر از نکاتی است که در این مقاله گفته شد ولی سعی کردیم در این مقاله نکات مفیدی را عرضه دهیم تا برای شما مفید باشد. شما میتوانید با مراجعه به سایت‌های معتبر در زمینه راهنمایی نصب چوب ترمو اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید. سایت بناوود با خرید مستقیم از تولید کننده و واردکننده چوب ترمو، در ابعاد و رنگ‌های مختلف و هم‌چنین عرضه چوب ترموود خارجی و چوب ترموود ایرانی خدمات خود را در این زمینه ارائه می‌دهد و شما می‌توانید با خرید از این سایت از خرید خوب مطمئن باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02177270099