چوب ترمو سقف ترموود
چوب ترمو در سقف 

چوب ترمو برای سقف

یکی از وسایل و تجهیزاتی که در پروژه‌های ساختمانی به‌ کار رفته می‌شود چوب است چوب انواع مختلفی دارد و کارایی جدا گانه‌ای دارد که یکی از این چوب‌ها ، چوب ترمو است چوب ترمو در انواع مختلفی ارائه می‌شود و در قسمت‌های مختلف به ‌کار گرفته می‌شود . چوب ترمو از طریق حرارت خاصی که با بخار آب داده می‌شود به دست می‌آید و در نحوه‌ی ساخت این چوب‌ها از ماده شیمیایی که مضر باشد استفاده نمی‌شود این چوب‌ها با محیط‌ زیست که با عوامل بیرونی در ارتباط است بسیار سازگاری دارد به ‌همین دلیل علاوه‌ بر قسمت‌های داخلی پروژه‌های ساختمانی در قسمت‌های خارجی مثل کف‌ پوش‌های فضای باز ، آلاچیق و سایر قسمت روباز استفاده می‌کند . چوب ترومو در قسمت‌های مختلف به کار برده می‌شود مثل کف ‌پوش فضای باز، مبلمان هایی که در قسمت روباز وجود دارد ، آلاچیق ، سایبان ، کف پله ، دکوراسیون‌های داخلی ، درها و پنجره‌ها ، سرویس‌های بهداشتی ، سقف، نما و سایر قسمت‌های دیگر به کار برده می‌شود . که در ادامه به بررسی چوب ترومو در قسمت سقف می‌پردازیم.

سقف ترموود
سقف ترموود

مشخصات و ویژگی‌های چوب ترومو در سقف 

برای این‌ که از این چوب‌ها در قسمت سقف ساختمان‌ها استفاده شود مسلماً باید یکسری ویژگی‌هایی را داشته باشد تا این چوب‌ها را انتخاب کرد که در قسمت اول باید ضریب انتقال حرارت را بررسی کرد یعنی در چوب‌های که به‌ صورت فرآوری شده هستند میزان انتقال حرارت در آن‌ها نسبت‌ به چوب‌های که فرآوری‌ نشده هستند کمتر است یکی دیگر از عواملی که می‌تواند در انتخاب چوب ترمو برای سقف اثر گذار باشد مقاومت چوب هست یعنی چوب‌هایی که به‌ طور معمول عملیات ترمو روی آن‌ها به‌ صورت استاندارد انجام‌ شده باشد در مقابل عواملی مثل باران ، گرما، رطوبت، برف مقاومت بیشتری خواهد داشت .
از دلایلی که می‌تواند در انتخاب چوب ترمو برای سقف اثر گذار باشد می‌تواند شامل موارد زیر باشد : مقاومت نسبت‌ به عوامل شیمیایی و فیزیکی ، عایق نسبی در برابر حرارت به ‌همین دلیل در عایق ‌کاری های حرارتی از چوب ترمو استفاده می‌شود ، دارا بودن ضریب هدایت حرارتی به‌ همین دلیل است که چوب در مقابل حرارت زیاد داغ نمی‌شود ، وجود کنترل دما یعنی در مکان‌هایی که دما در آن قسمت زیاد است چوب ترمو یخ نمی‌بندد ، دارا بودن طول عمر بیشتر ، مقاومت در مقابل ورود و نفوذ حشرات . پس با ایجاد کردن یک سری عوامل بر روی چوب ترمو باعث ایجاد چوبی زیبا می‌شود که در قسمت‌های مختلف مثل سقف به کار می‌رود.

چوب ترمو در سقف 
چوب ترمو در سقف

استفاده از چوب ترمو در سقف 

همان گونه که گفته شد از چوب ترمو در قسمت‌های مختلفی استفاده می‌شود که یکی از موارد سقف است چون سقف نقش بسیار مهمی در قسمت داخل خانه دارد که علاوه بر زیبایی ظاهری باید از لحاظ امنیتی هم آن را مورد بررسی قرار داد از این رو انتخاب نوع چوب برای سقف از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است چون چوب ترمو کیفیت بالا ، مقاومت بیشتر در مقابل دما و حرارت و رطوبت ، طول عمر زیاد دارد به همین دلیل از این چوب بیشتر در قسمت سقف استفاده می‌کنند . اصولا چوب‌های ترمودی که در سقف استفاده می‌شود از یک ‌سری رنگ در چوب استفاده می‌کنند که حالت استانداردی دارد البته وجود ابن رنگ و همین‌ طور وجود ظاهر چوب به شرایط مختلفی مثل درجه حرارتی که در ساخت چوب در کوره وجود دارد بستگی دارد همچنین چوب‌های ترمودی که از ساخته می‌شود در صورتی که از مغز درخت به دست آمده باشد از درجه کیفیت بالاتری برخوردار می‌شود.
برای این‌که پی برد که آیا این نوع چوب از مغز درخت حاصل شده یا نه یک روش وجود دارد وآن این است که از طریق الوارهای چوبی ابتدا و انتهای چوب را بررسی می‌کنند وقتی که رگه‌هایی را که در چوب دیدند اگر میزان فاصله این رگه‌ها از هم زیاد باشد یعنی این‌ چوب از مغز درخت فاصله داشته ولی اگر تعداد و فاصله این رگه به هم نزدیک باشد یعنی چوب حاصل از مغز درخت به دست آمده است. همچنین یکی از روش‌هایی که می توان فهمید چوبی که برای سقف استفاده می‌شود از کیفیت بالا برخوردار است یا نه این است که چوب درجه یک ترمو هیچ گونه لکه سوخته و ترک خوردگی ندارد اگر لکه‌هایی را در سطح چوب مشاهده کردیم به معنی کیفیت پایین و پوسیدگی در چوب است و برای استفاده در سقف مناسب نمی‌باشد پس بهتر است در هنگام خرید چوب این موارد را مدنظر قرار داد.

اجرای چوب ترمو در سقف 
اجرای چوب ترمو در سقف

نحوه اجرای چوب ترمو در سقف 

قبل از این‌که به بررسی شیوه اجرا کردن چوب بپردازیم بهتر است بدانیم که چوب ترمو از درختانی مانند صنوبر ، نوئل ، کاج ، توسکا ، راش و زبان گنجشک به دست می‌آید که یک سری طراحی‌ها بز روی آن انجام می‌دهند و در نهایت با شکل نهایی به دست ما می‌رسد . هر چوب ترمو به دو صورت می‌توان در سقف استفاده کرد . روش اول زیر سازی سقف است یعنی به این صورت که پروفیل چوبی که وجود دارد با شکل عمودی زیرسازی چوب انجام می گیرد و با پیچ استاندارد این پروفیل به هم متصل شده و روی زیر ساز قرار می‌گیرند در نتیجه عملیات زیرسازی انجام می‌گیرد . در روش دوم هم از کلیپس بهره می‌گیرند که در این روش از آهن‌ کشی یا پروفیل گالوانیزه استفاده می‌کنند که چوب‌های ترمو با استفاده از کلیپس به زیرسازی سقف متصل می‌شود چون در این روش پیچ‌هایی که در زیرسازی استفاده می‌شود قابل‌رؤیت نیست و این روش با روش اول که با استفاده از پیچ‌های استاندارد به‌هم متصل می‌شد فرق دارد و نکته دیگر این است که این روش هزینه بیشتری نسبت‌ به روش اول دارد ولی چون این روش زیبایی‌های سقف را به نمایش می‌گذارند و خیلی تمیز از آب در می‌آید به‌ همین دلیل اکثر معماران و طراحان داخلی در قسمت سقف از این روش استفاده می‌کنند.
از چوب ترمو در قسمت‌های مختلفی از ساختمان در قسمت سقف‌ها می‌توان استفاده کرد مثلا در سقف آشپزخانه می‌توان از ترمو استفاده کرد چون این چوب علاوه‌ بر این‌ که دارای زیبایی هست حالت طبیعی بودن و شادابی بودن را هم حفظ کرده و باعث می‌شود که در فضای آشپزخانه یک حالت شادابی به وجود آید و چون علاوه‌ بر این‌ که حالت زیبایی دارد استحکام سقف را هم حفظ می‌کند و مانع از ریختن سقف می‌شود و نکته دیگر این است که چون چوب ترمو بو ندارد به‌ راحتی می‌توان در قسمت آشپزخانه و یا سایر قسمت‌های دیگر از آن استفاده کرد. پس به‌ راحتی می‌توان با استفاده از نورپردازی و رنگ چوب ترمو در قسمت سقف را با سایر قسمت‌های منزل هماهنگ کرد و یک زیبایی خاصی در دکوراسیون منازل به وجود آورد

چوب ترمو در سقف 
چوب ترمو در سقف

مزایای چوب ترمو در سقف 

چوب ترمو هم همانند سایر محصولات دارای یکسری مزایا است این مزایا می‌تواند شامل موارد زیر باشد :
● استقامت بسیار بالای چوب ترمو
● رنگ بسیار زیبا
● نصب آسان و هزینه خرید بسیار اندک نسبت‌ به سایر چوب‌های دیگر
● قابلیت جداسازی چوب‌ها برای شستشو یعنی به‌ راحتی می‌توان چوب‌ها را از هم جدا کرد و آن‌ها را شستشو داد و سپس در جای خود آن‌ها را قرار داد.
● دارا بودن ظاهری بسیار زیبا در قسمت نما سقف
● از بین رفتن صمغ چوب‌ها که در هنگام ترمو کردن این صمغ‌ها سوخته می‌شود و سلولز آن‌ها از بین می‌رود .
● دارا بودن عایق صوتی بسیار بالا که هیچ ‌گونه صدایی از قسمت بالای سقف به داخل نفوذ پیدا نمی‌کند.
● دارا بودن شکل‌های منحنی در این چوب زیرا به‌ راحتی برش می‌خورند و شکل‌های منحنی را هم به خود می‌گیرد.

وب ترومو در استفاده از قسمت سقف
وب ترومو در استفاده از قسمت سقف

معایب چوب ترومو در استفاده از قسمت سقف

چوب ترمو همانگونه که شامل مزایایی در قسمت سقف بود شامل یکسری معایب هم احتمالاً باشد این معایب چندان سنگین نیست و معایب چندانی را شامل نمی‌شود تنها معایبی که چوب ترومو دارد این است که برای این‌که چوب ترووا ایجاد شود نیاز است تا درختانی را ببریم و از تنه آن‌ها چوب ترومو ایجاد شود بریدن این درختان باعث می‌شد که به محیط ‌زیست آسیب برسدبنابراین تنها معایب چوب ترمو دارد این است که به محیط‌ زیست آسیب می‌رسد و شامل هیچ ‌گونه معایب دیگری نمی‌شود.
فروشگاه اینترنتی http://Banawoodco.com برای خرید چوب ترومو در قسمت سقف :
برای این‌که بخواهیم چوب ترمو را خریداری کنیم می‌توان به فروشگاه‌ها یا از جاهایی که این چوب‌ها را می‌فروشند مراجعه کرد و اقدام به خرید این چوب کرد اما از طریق سایت و فروشگاه اینترنتی http://Banawoodco.com می‌توان اقدام به خرید چوب ترومو کرد این فروشگاه اینترنتی را با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توان به آن به‌ آسانی دسترسی پیدا کرد و از بین موارد مختلف چوب ، چوب ترومو را انتخاب کرد و از آن در قسمت سقف استفاده کرد .این سایت مزایای بسیار زیادی دارد از جمله مشاورانی دارد که اگر راهنمایی و سوالی داشتید می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و یا نمونه کارهایی را دارند که قبلاً ارائه داده اند می‌توان به این قسمت مراجعه کرد و سایر نمونه کارهای مشابه را هم مشاهده کرد و از نحوه اجرا و همچنین از کیفیت چوبی که ارائه می‌دهند مطمئن شد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02177270099