بازسازی و تعمیرات ترمو

بازسازی ترمووود

برای تعمیر و بازسازی چوب ترمووود باید از مواد اولیه ای استفاده شود که باکیفیت هستند و در هنگام نصب نیز باید بسیار دقت شود که از نصب نادرست چوب ترمووود جلوگیری شود. شرایط آب و هوایی برای انتخاب چوب ترمووود برای نصب در مکان های مختلف نیز از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا در مناطق مرطوب ممکن است کارایی درست را نداشته باشد و مدت زمان دوام آن نیز کم باشد. بهتر است بدانید چوب ترمووود که در فضای بیرونی مورد استفاده قرار می گیرد با نوع آن در فضای داخلی متفاوت است. اگر چوبی که برای فضای داخلی یا بیرونی مورد استفاده قرار می گیرد بی کیفیت باشد در مدت  زمان کمی زیبایی خود را از دست خواهد داد.

درنتیجه باید تعویض شود بهتر است در انتخاب کیفیت و نوع آن دقت لازم را داشته باشید. با انجام نادرست و دقت نکردن در نصب چوب ترمووود باید زیرسازی نما به  صورت کامل تعویض شود و این کار ممکن است در زمان طولانی به چوب ها آسیب وارد کند و در چوب ترمووود ترک هایی ایجاد نماید. در انتخاب چوب ترمووود باید دقت داشت که به دلیل چهارفصل بودن کشور ما بر اساس هر منطقه نوع چوب ترمووود برای تعمیر و بازسازی متفاوت خواهد بود و چوبی را باید انتخاب کرد که ازنظر رنگ آمیزی به صورت مداوم و ضخامت چوب بهترین باشد و این نوع چوب ترمووود موردتوجه خریداران قرار خواهد گرفت.

بازسازی رنگ چوب ترمووود

رنگ هایی که برای این نوع چوب و تعمیر و بازسازی چوب ترمووود مورداستفاده قرار می گیرند به  طورکلی تکمیل کننده چوب ترمووود هستند. درنتیجه بر اساس یک مکانی که در انتخاب شما هستند مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال اگر شما قصد دارید برای فضا بیرونی و یا سونا و استخر از چوب ترمووود استفاده کنید و به تعمیر و بازسازی بپردازید بهتر است از رنگی که مخصوص همین فضا می باشد استفاده نمایید. بازسازی و تعمیر چوب ترمووود معمولاً توسط کارشناسان این حرفه انجام می گیرد زیرا قیمت این چوب بالاست و اگر انتخاب اشتباهی داشته باشیم هزینه زیادی را باید پرداخت نماییم. اگر برای تعمیر و بازسازی چوب ترمووود کل چوب مورد استفاده نباشد و صورت کامل رنگ زده نشود و تنها به سه رویی چوب ترمووود اکتفا کنیم در زمان کوتاهی چوب ترمووود دچار پوسیدگی می شود و برای بازسازی مجدد هزینه هایی زیادی باید پرداخت کنیم. برای ترمیم و بازسازی چوب ترمووود از  دو روش شیمیایی و فیزیکی استفاده می گردد که در ادامه مطلب بازسازی و تعمیر بر اساس این دو روش را بیان خواهیم کرد.

بازسازی و انجام رنگ چوب ترمووود به روش فیزیکی

در این روش با برداشتن لایه رویی چوب که با استفاده از دستگاه سمباده زن دولایه رویی از بین خواهد رفت و آماده رنگ و تعمیر مجدد می شود و در مرحله بعد با یک سمباده نرم تر سطح چوب ترمووود را صاف و تمیز خواهد شد که در اصطلاح به این مرحله پولیش کاری نیز گفته می شود. در مرحله سوم لایه ها و رنگ های قبلی چوب برداشته خواهد شد و سطح چوب با استفاده از یک سمباده نرم خواهد شد و در انتهای این مرحله با استفاده از یک دستگاه فشار بادی تمام خاک  اره های ایجاد شده در روی چوب ترمووود پاک خواهد شد. با انجام تمام این مراحل چوب ترمووود برای بازسازی و رنگ آمیزی آماده خواهد شد که رنگ آمیزی این نوع چوب احتیاج به دو مرحله رنگ  آمیزی داشته باشد. در اولین مرحله چوب ترمووود رنگ خواهد شد و سپس هنگامی که خشک گردد به یک لاک محافظ نیز نیازمند است تا از این چوب محافظت نماید.

قیمت هر متر مربع چوب ترمو 
قیمت هر متر مربع چوب ترمو

بازسازی و انجام رنگ چوب ترمووود به روش شیمیایی

در روش شیمیایی با استفاده از رنگ بری شیمیایی تمام  رنگ هایی که در سطح چوب هست پاک می شوند. این رنگ ها در خود چوب حل می شوند و به دلیل وجود دو نوع خاصیت بازی و اسیدی که در رنگ بری شیمیایی وجود دارد باعث حل شدن رنگ های قبلی می شوند. بعد از این اینکه با استفاده از این روش، محلول شیمیایی از بین می رود یک ماده رنگی نیز بر روی چوب ترمووود کشیده خواهد شد و سپس مدت زمانی طول می کشد تا رنگ های شکسته شده و قبلی که در این نوع چوب وجود داشته اند روی چوب بیایند. در این مرحله با استفاده از محلول های شستشو که با فشار بسیار بالا نیز انجام می شود چوب ترمووود کاملاً شسته می شود و برای رنگ آمیزی با طرح و رنگ جدید آماده می شود.

بهتر است بدانید از دو روشی که بیان کردیم، روش شیمیایی از هزینه بالاتری برخوردار است اما چوب های ترمووود نیز برای نصب، تعمیر و بازسازی نیز هزینه زیادی را در بردارند به همین دلیل استفاده از روش شیمیایی مناسب تر به نظر می رسد زیرا به سطح چوب ترمووود برای بازسازی آن آسیبی وارد نمی شود و اینکه بافت چوب نیز تغییر نخواهد کرد.

واکس چوب ترمو
واکس چوب ترمو

چه عواملی باعث بازسازی و تعمیر چوب ترمووود می شود؟

عوامل زیادی وجود دارند که باعث می شود چوب ترمووود دچار آسیب شود و به بازسازی اولیه نیاز داشته باشد. برای مثال اگر در ساخت و نصب چوب ترمووود در هر مکانی از مواد نامرغوب استفاده شود و مواد استفاده شده استانداردهای لازم را نداشته باشند سبب می شود که پس مدت کوتاهی به بازسازی و تعمیر چوب ترمووود نیازمند باشیم. از دیگر مواردی که باعث تعمیر و بازسازی چوب ترمووود می شود نصب اولیه به صورت نادرست است به این صورت که اگر این چوب ها توسط افراد غیرمتخصص نصب شود در مدت زمان کمی چوب ترمووود دچار فرسودگی می شود و یا بافت آن آسیب می بیند و برای تعمیر و بازسازی این چوب که در فضا باز نیز مورداستفاده قرار می گیرد به هزینه بیشتری نیاز است. یکی دیگر از مواردی که سبب می شود در مدت کوتاهی چوب ترمووود دچار آسیب شود و به تعمیر و بازسازی نیازمند باشد، نبودن هوا در میان چوب های نصب شده و اندازه گیری نادرست فشار هوا که در میان چوب ها موجود است. در هنگام گرمی و سردی هوا، چوب ترمووود دچار انبساط و انقباض می شود. درنتیجه در چوب ترمووود ترک و بافت آن تغییر می کند که در صورت ایجاد این آسیب باید شاسی کشی موردبررسی قرار گیرد و در صورت نیاز تعویض گردد که این روش هزینه بیشتری نسبت بهروش های دیگر دارد.

بر اساس تجربه های متخصصان در تعمیر و بازسازی چوب ترمووود باید گفت که استفاده از رنگ نامرغوب و غیراستاندارد نیز باعث این نوع چوب نما می شود و باید رنگی مورداستفاده قرار بگیرد که مخصوص این کار باشد و در غیر این صورت در مدت کوتاهی چوب ترمووود از بین می رود و یا نیاز به تعمیر و بازسازی خواهد داشت. یکی دیگر از دلایلی که سبب می شود که این نوع چوب نما در مدت کوتاهی از بین برود مکان قرارگیری و نصب آن ها است زیرا نور مستقیم خورشید و رطوبتی که سونا و جکوزی وجود دارد سبب می شود که چوب ترمووود آسیب ببیند و یا بافت خود را از دست بدهد.

چگونه می توان چوب ترمووود را تعمیر کرد؟

برای انجام این کار در ابتدا به ابزاری مثل سمباده از نوع لرزان، دستگاه ماشین پوست، اسفنج هایی متراکم و رنگ های عایق نیازمند هستیم. قبل از اینکه یک متخصص برای تعمیر و بازسازی چوب ترمووود اقدام نماید باید چوب ها در محل در نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد و خشک شوند، سپس در این مرحله با استفاده از وسیله ای به نام سمباده لرزان و دستگاه ماشین پوست که به صورت فیزیکی انجام می شود تمام سطح لایه ی چوب ترمووود پاک شود و سپس سطح لایه ای چوب نیز به صورت کامل برداشته می شود. روزنه یا شکاف هایی در لایه های زیرین چوب ترمووود وجود دارد که باید توسط متخصصین و افراد باتجربه در این کار برداشته شود زیرا اگر خش، موج در رگ های چوب ترمو ایجاد شود در مراحل بعدی برای بازسازی دچار مشکل خواهیم شد.

بعد از انجام این کار سطح رویی چوب ترمووود پوشیده خواهد شد که دلیل آن نیز بالابران مقاومت و دوام بیشتر چوب ترمووود می باشد. بهتر است بدانید در انجام این کار از قلم مو استفاده نکنید و تنها با اسفنج کار این مرحله را به پایان برسانید زیرا قلم مو به درستی سطح را پوشش نمی دهد. اگر شما مایل هستید مدت زمان بیشتری از این نوع چوب ترمووود استفاده نمایید باید به متخصصان سفارش یکرنگ عایق را نیز بدهید. این لاک های محافظ به این دلیل مورداستفاده قرار می گیرد که رنگی که پس از بازسازی درروی چوب ترمووود  قرار می گیرد قابلیت اینکه از چوب در برابر اشعه یو وی مقام باشد را ندارد درنتیجه لاک ترمووود به عنوان آخرین مرحله در بازسازی و تعمیر مورداستفاده قرار می گیرد. لاکی که برای محافظت از رنگ چوب ترمووود مورداستفاده قرار می گیرد بی رنگ است و علاوه بر محافظت در برابر اشعه یو وی زیبایی خاصی را به چوب نیز می بخشد.

رنگ چوب ترمووود برای نوسازی آن

یکی از مهم ترین دلایلی که باعث مقاومت چوب ترمووود می شود انتخاب رنگ باکیفیت است؛ زیرا رنگ باکیفیت موجب جلوگیری از پوسیدگی و رنگ پریدگی می شود. رنگ هایی که در تعمیر و بازسازی چوب ترم و مورداستفاده قرار می گیرند سه نوع هستند. رنگ های جامد، نیمه شفاف، شفاف. از مزیت های رنگ های باکیفیت چوب ترمووود  این است که در چوب نفوذ می کنند و نوعی رطوبت را نیز ایجاد می کنند که ا پوسیدگی جلوگیری می نماید. با انتخاب یک رنگ بسیار با کیفیت و مناسب چوب ترمووود می توان زیبایی محیط را بیشتر کرد و این کار باعث تقویت ظاهر تخته های چوب که از جنس چوب ترمووود است نیز می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02177270099