ترمو ترک ترمو خارجی چوب ترمو

چوب ترمووود ترک

چوب ترمووود ترک یکی از بهترین چوب های ترمووود تولید شده است که از کیفیت بالایی برخوردار است. انسان ها از عهد غار نشینی تا به عصر امروز از چوب استفاده های مختلفی مانند گرم کردن، ساختن خانه، ساختن کشتی، ساخت میز و صندلی و… داشته است. اما امروزه استفاده و کاربرد چوب کمی متفاوت از گذشته است، امروزه از چوب علاوه بر استفاده های گفته شده، برای نماسازی و دکوراسیون داخلی ساختمان استفاده می شود که این کاربرد چوب باعث شده تا چوب به یکی از متریال های زیبا و خاص تبدیل گردد.

البته در دکوراسیون و نماسازی ساختمان ها از چوب معمولی استفاده نمی شود بلکه چوب معمولی را با استفاده از فرایندهایی تغییر داده تا علاوه بر زیبایی،  ویژگی های دیگری به آن افزوده گردد. این چوب چوب ترمووود نام دارد که به دلیلی کارایی  ویژگی های خاص خود از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. یکی از انواع ترمووودها، چوب ترمووود ترک است که در این مقاله سعی داریم شما را با آن آشنا کنیم.

استفاده از ترمووود در محیط بیرونی ساختمان
استفاده از ترمووود در محیط بیرونی ساختمان

ترمووود از کشور ترک

در این قسمت به معرفی بهتر چوب ترمووود شده می پردازیم تا شما با این نوع چوب بهتر آشنا شوید. چوب ترمو به چوبی گفته می شود که که به وسیله مکانیزم و فرایندهای حرارتی ایجاد شده و تولید گردد. چوب ترمو یا Thermowood از دو واژه Thermo یعنی دما و wood به معنی چوب ساخته شده است که بیانگر تولید چوب توسط گرما است. برای تولید ترمووود معمولا بیشتر چوب درختان کاج و زبان گنجشک استفاده می کنند. چوب این درختان را با مکانیزم ها و فرایندهای حرارتی تولید کرده تا مقاومت و دیگر خاصیت های چوب افزایش یابد.

خدمات بناوود
خدمات بناوود

تولید چوب ترمووود برای اولین بار در کشور فنلاند آغاز شد و به دیگر کشورهای سراسر جهان از جمله ایران راه یافت. چوب ترمووودی که توسط کشور فنلاند تولید می شود، مرغوب ترین و محبوب ترین نوع چوب ترمو است که در بازارهای جهانی وجود دارد. البته به جز کشور فنلاند کشورهای دیگری مثل المان، کانادا، ایران و ترکیه نیز چوب های ترمووود باکیفیتی تولید می کنند. چوب ترمووود به عنوان یک سازه مصنوعی ساخت بشر به حساب نمی اید بلکه یک نمونه ارتقا یافته از یک عنصر طبیعی است که با فرایندهای حرارتی تولید شده و دچار تغییرات شده است.

در این فرایندها از هیچ گونه مولد شیمیایی برای تولید ترمووود استفاده نشده و این نشان میدهد که چوب ترمو برای طبیعت مضر نبوده و قابلیت بازیافت دارد. چوب ترمووود ترک یا Turkey Thermowood یکی از انواع چوب های ترمو در سراسر جهان است که به سایر کشورها از جمله ایران وارد می گردد. در ایران شرکت های تولیدکننده ترمو، چوب ترمووود ترک و فنلاندی را وارد می کنند و مشتریان خود عرضه می دهند.

چوب ترمووود ترک در دکوراسیون داخلی
چوب ترمووود ترک در دکوراسیون داخلی

مزایای استفاده از چوب ترمووود

در قسمت قبل با مزیت قابل بازیافت بودن چوب ترمووود ترک آشنا شدید و حال با ما همراه باشید تا به طور کامل با ویژگی ها و مزایای چوب ترمو آشنا شوید. چوب طبیعی مغزی دارد که حاوی مواد مغذی است، وجود این مواد مغذی در چوب های معمولی باعث شده تا حشراتی نظیر کپک، حشرات موذی، موریانه، ساس و قارچ به چوب حمله کرده تا از مغز آن تغذیه کنند. چوب ترمووود ترک در فرایندهای حرارتی که به خود می بیند مواد مغذی درون مغز آن از بین رفته و در نتیجه چوب ترمو در برابر حمله این حشرات مقاوم است.حال نوبت آن است که از مقاومت چوب ترمووود صحبت کنیم. چوب ترمو به دلیل اینکه در طی فرایندهای سخت تولید می شود، در برابر ضربه ها، باران و نور خورشید مقاوم است. یکی از دلایل کاربرد چوب ترمو در صنایع همین ویژگی مقاومت بالای آن است. مزیت دیگری که چوب ترمو دارد این است که حرارت دیدن چوب باعث تغییر رنگ چوب شده و محصول نهایی طیف  بی نظیری از رنگ قهوه ای دارد. امروزه چوب ترمووود ترک با ویژگی های زیادی که دارد، بهترین گزینه برای استفاده در نمای خارجی ساختمان و دکوراسیون داخلی است.

پروفیل ترمووود ترک در نمای بیرونی ساختمان
پروفیل ترمووود ترک در نمای بیرونی ساختمان

کاربرد چوب ترمو

برای اینکه بیشتر از قبل شیفته چوب ترمووود ترک شوید باید شما را با کاربردهای زیاد این چوب آشنا کنیم. چوب ترمو به دلیل اینکه از مقاومت بالاتری نسبت به چوب های طبیعی برخوردار است و طیف رنگی بیشتری دارد مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. از مهم ترین کاربری های چوب ترمووود ترک استفاده در دکوراسیون داخلی و نمای بیرونی ساختمان است. در دکوراسیون داخلی به دلیل داشتن ویژگی عایق حرارتی مانع از هدر رفتن گرمای داخل ساختمان می گردد، که این ویژگی در فصول سرد سال بسیار دارای اهمیت است. چوب ترمو عایق صدا نیز است و این مورد در ساختمان ها و آپارتمان های امروزی که کاملا به هم چسبیده ساخته می شوند، یک مزیت به شمار می رود. مقاوم بودن چوب ترمو باعث استفاده آن در نمای بیرونی ساختمان ها شده است که این خدو باعث شده عمر نمای ساختمان به دلیل استفاده از چوب ترمو بالا باشد. در شهرهای شمالی کشور که میزان بارش باران زیاد است برای نمای بیرونی ساختمان می توان با خیال راحت از چوب ترمو استفاده کرد؛ زیرا این چوب در برابر آب و بارش باران نیز مقاوم است و آب جذب آن نمی گردد.

استفاده از ترمووود برای نماسازی ساختمان
استفاده از ترمووود برای نماسازی ساختمان

استفاده چوب ترمووود ترک در نمای بیرونی

پروفیل های ترمووود از طیف رنگ قهوه ای تولید شده اند که توجه هر شخصی را به خود جلب می کنند و برای تنوع در نماسازی ساختمان ها بسیار مهم هستند. قبل از خرید چوب ترمووود ترک باید مشخص کنید پروفیل مد نظر شما قرار است چه کاربری  ای داشته باشد و در چه قسمتی استفاده شود؛ زیرا نوع درخت پروفیل ساخته شده در کاربرد آن مهم است. برای مثال چوب ترمو شده درختان کاج و سرو برای استفاده در نمای ساختمان مناسب هستند؛ زیرا چوب های سبک و نرمتری دارند. ولی چوب های درختان زبان گنجشک به دلیل اینکه چگالی بیشتر و مقاومت بالاتری دارند برای دکوراسیون داخلی مخصوصا برای ساخت کف ساختمان مناسب تر هستند. نمای بیرونی ساختمان ها در سال های گذشته بیشتر از سنگ و موزاییک های مختلف بوده است زیرا سنگ ها در برابر شکستگی و پوسیدگی مقاوم هستند و چوب های معمولی چنین خاصیتی ندارند. اما با ورود چوب ترمو، استفاده از چوب در نمای ساختمان افزایش یافت. چوب ترمو علاوه بر اینکه در برابر رطوبت و نور خورشید مقاوم است و به راحتی شکسته یا پوسیده نمی شود، در برابر پرتوهای نور خورشید که حاوی اشعه UV هستند نیز مقاوم است. نمای بیرونی ساختمان به دلیل اینکه اکثر روزها در معرض تابش نور خورشید قرار دارد، دچار رنگ پریدگی می شود ولی چوب ترمووود در برابر رنگ پریدگی مقاومت زیادی دارد و در سطح روی آن از رزین ترمو استفاده می گردد.

کاربرد چوب ترمووود ترک
رکاربرد چوب ترمووود ترک

استفاده چوب ترمووود ترک در دکوراسیون داخلی

همان طور که متوجه شدید کاربرد اصلی چوب ترمووود ترک در دکوراسیون داخلی ساختمان است. کاربری چوب ترمو در دکوراسیون داخلی بسیار گسترده است و تقریبا می توان حضور آن را در تمام مکان های خانه احساس کرد. ویژگی داشتن طیف وسیع و متنوع از رنگ های قهوه ای در استفاده در دکوراسیون داخلی نیز دارای اهمیت است. از چوب ترمو برای ساختن مبلمان، میز عسلی، کتابخانه، میز تحریر، وسایل تزیینی و… استفاده می شود و حتی در کف پوش ها، دیوارپوش ها یا دیوارهای کاذب و هم چنین در سقف ساختمان نیز کاربرد دارد. برای نشان دادن استفاده گسترده چوب ترمو در دکوراسیون داخلی می توان کاربرد آن در چهارچوب پنجره ها، در تیغه های ورودی پاگردها، سرویس خواب و… را بیان کرد. حتی با تمام موارد گفته شده چوب ترمو کاربرد بیشتری در دکوراسیون داخلی ساختمان دارد. برای مثال چوب ترمووود ترک به دلیل اینکه یک عایق خوب در برابر رطوبت است، در استخر، حمام و سونا نیز مورد استفاده قرار می گیرد. حتی از چوب ترمو برای پوشش دهی کل محیط حمام نیز می توان کمک گرفت؛ زیرا چوب های معمولی در این مکان قابل استفاده نیستند و رطوبت موجود در این محیط باعث پوسیدگی آنها می شود پس تنها چوب ترمو قابل استفاده است. در ساختمان ها و آپارتمان هایی که تراس یا بالکن دارند با اینکه این محیط ها با بارش باران و برف روبه رو هستند، از چوب ترمو برای پوشش دهی استفاده می گردد.

کاربرد چوب ترمو در پوشش دهی دیوارها
کاربرد چوب ترمو در پوشش دهی دیوارها

تعمیرات چوب ترمووود ترک

هر وسیله ای بعد از مدتی استفاده از آن، دچار مشکل شده و دیگر قابل استفاده نیست. چوب ترمو نیز از این مسئله جدا نیست و با تمام ویژگی ها و مقاومت  های که در برابر پدیده ها دارد ولی باز هم بعد از گذشت سال های زیاد از زمان نصب آن دچار مشکل می شود و باید آن را تعمیر یا تعویض کرد. برای اینکه چوب ترمووود نصب شده برای ساختمانتان عمر زیادی داشته باشد باید در هنگام خرید چوب ترمو دقت کنید تا نوع باکیفیت و مرغوب آن را خریداری کنید. همان طور که در قسمت های قبل تر گفتیم، مرغوب ترین نوع ترمووود، ترمووود فنلاندی است که هزینه های زیادی برای خرید و نصب آن باید صرف کنید. چوب ترمووود ترک و ایرانی یکی از انواع با کیفیت چوب ترمووود در بازار هستند که قیمت مناسبتری دارند. شما می توانید برای خرید چوب ترمووود ترکی و ایرانی از سایت بناوود دیدن کنید و پروفیل های مورد نظر خود را با توجه به محل کاربرد آنها انتخاب کنید. چوب های ترمووود بی کیفیت و نامرغوبی که توسط برخی از سایت ها و شرکت ها ارائه می شوند، بعد از چند سال از زمان نصب، خراب شده و می پوسند، این نه تنها ظاهر نمای بیرونی و دکوراسیون داخلی ساختمان را زشت کرده و به  آن آسیب وارد می کند بلکه شما مجبورید دوباره هزینه کنید تا آن را تعمیر کنید یا در مواردی که میزان فرسودگی زیاد است باید کل پروفیل ها را تعویض کرد. این کار ممکن است به ساختمان نیز آسیب بزند و شما را وادار به تعمیر ساختمان کند. پس برای جلوگیری از تمام اینها باید از چوب ترمووود باکیفیت استفاده کنید.

تعمیر و رنگ چوب ترمووود
تعمیر و رنگ چوب ترمووود

سخن پایانی

در این مقاله با چوب ترمووود ترک آشنا شدید و دانستید باری به کارگیری چوب ترمو در هر قسمت از ساختمان باید از چوب ترمووود شده چه نوع درختی استفاده کرد. همینطور اینکه برای اینکه از هزینه های گزاف در این زمینه جلوگیری  کنید باید در انتخاب چوب ترمووود دقت کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02177270099