چوب ترمو
چوب ترمو

ترموود چیست؟

ترموود چیست؟ با معرفی چوب ترمو یا همان ترموود و بررسی مزایای استفاده از آن به شما کمک می‌کنیم در انتخاب این چوب اطمینان بیشتری داشته باشید. انسان‌ها از گذشته تا به الان از چوب استفاده‌های مختلفی می‌کنند. چوب کاربردهای مختلفی مانند گرم کردن ساختن خانه ساختن کشتی ساخت میز و صندلی و… دارد. هم‌چنین امروزه از چوب اشیای چوبی زیبایی ساخته می‌شود؛ که در دکوراسیون داخلی منازل برای زینت بخشیدن به فضا استفاده می‌گردد. چوب ترموود یکی از انواع چوب‌های موجود در دنیا است و به دلیل کارایی زیبا و شیکی که دارد از معروفیت و محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است. برای آشنایی بیشتر با این نوع چوب با ما همراه باشید.

چوب ترموود
چوب ترموود

ترموود چیست؟

چوب ترموود از درخت‌های زبان گنجشک و کاج به دست می‌آید و بعد از انجام فرایند‌هایی به صورت ترموود تغییر می‌کند. خواست‌گاه اصلی تولید این چوب درواقع کشور فنلاند است که این کشور پیشتاز صنعت تولید ترموود است. در کشورهای دیگر مثل آلمان و کانادا نیز تولید چوب ترموود صورت می‌گیرد. علاوه بر این کشور‌ها، در ایران نیز چوب ترموود تولید می‌شود که استفاده‌های بسیاری دارد. این نوع چوب با فراوری با مکانیزم پیشرفته حرارت تولید شده و به صورت ترموود درمی‌آید. این فرایند حرارتی علاوه بر رنگ دادن زیبا به چوب باعث می‌شود تا چوب ترمو به دلیل از دست دادن مواد مغذی خود در برابر کپک، حشرات موذی، موریانه، و رشد قارچ بسیار مقاوم باشد. این به دلیل مقاومت بالایی که دارد در برابر شرایط آب و هوایی مناطق مختلف مقاومت است. برای افزایش ماندگاری چوب در برابر تابش پرتوهای آفتاب و بارش باران و محافظت از آن، از رنگ‌هایی استفاده می‌کنند که به آن رزین ترمو می‌گویند. ولی اگر می‌خواهید از چوب ترمو در استخر سونا استفاده کنید بهتر است از چوب ترموی رزین نزده، استفاده کنید.

ترمیم چوب ترمو
ترمیم چوب ترمو

کاربرد چوب ترمو

شما در این قسمت با کاربردهای مختلف ترموود به طور مختصر آشنا می‌شوید و می‌توانید با توجه به کاربرد‌های چوب ترمو از آن بهره بگیرید. چوب ترموود به دلیل این‌که به وسیله مکانیزم‌های حرارتی تولید می‌شود، دیواره سلولی، سلول‌های چوب تخریب شده است. این نوع چوب علاوه بر مقاومت بالا نسبت به انواع دیگر چوب‌ها، دارای رنگ‌های خاص‌تر و زیباتری است. چوب ترموود در دکوراسیون داخلی منازل بیشتر به کار برده می‌شود؛ هم‌چنین در نمای سازه‌ها و ساختمان‌ها کاربرد دارد. استفاده از چوب ترموود در نمای ساختمان به دلیل ویژگی‌های زیادی که دارد بسیار مناسب است. چوب ترموود به دلیل مقاومتی که دارد، برای ساختمان مانند یک عایق حرارتی عمل می‌کند و مانع از هدر رفتن گرمای داخل ساختمان است. اکثر افراد فکر می‌کنند نمای چوبی برای ساختمان‌هایی که در شمال کشور هستند مناسب نیست؛ در شمال به دلیل بارش زیاد باران، اکثر نماهای چوبی ساختمان به ‌مرور زمان دچار مشکل می‌گردند، ولی این چوب ترمو به دلیل قابلیت جذب آب خود، نه تنها پوسیده نمی‌شود بلکه طول عمر بالاتری دارد. پس به‌همین‎دلیل می‌توان از ترموود در نمای ساختمان حتی در مناطق شمالی نیز استفاده کرد.

کاربرد چوب ترموود
کاربرد چوب ترموود

استفاده در دکوراسیون داخلی

کاربرد این نوع چوب در دکوراسیون داخلی از کاربرد آن در موارد دیگر بیشتر به چشم می‌آید. کاربرد چوب ترمو در دکوراسیون داخلی دربرگیرنده طیف وسیعی از انواع کاربرد است و در اکثر محیط خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه به دلیل اینکه دکوراسیون داخلی خانه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است برای همین استفاده از چوب ترموود در دکوراسیون داخلی بسیار پسندیده است. علاوه بر اینکه شما می‌توانید وسایل خانه خود را اعم از مبلمان، میز تحریر، میز عسلی، کتابخانه و… استفاده کنید، می‌توانید در کف‌پوش ها، دیوارپوش ها و هم‌چنین در سقف ساختمان نیز استفاده کنید. به دلیل زیبایی چوب ترمو می‌توان در چهارچوب پنجره ها، در تیغه های ورودی پاگردها، سرویس خواب و… بهره گرفت. چوب ترموود به خاطر اینکه عایق رطوبت است گزینه خوبی برای استفاده در استخر و سونا و هم‌چنین حمام است. چوب ترموود برای پوشش دهی این محیط‌ها بسیار مناسب است زیرا که رطوبت موجود در این فضاها سبب خراب شدن چوب های دیگر می‌گردد. شما هم‌چنین می‌توانید در تراس و بالکن که در معرض بارش برف و باران هستند، نیز از چوب ترموود استفاده کنید.

چوب ترمو
چوب ترمو

استفاده در نمای ساختمان

چوب ترموود به دلیل رنگ‌های زیبایی که دارد برای استفاده در نمای خارجی ساختمان بسیار مناسب است است باید توجه داشت برای استفاده از چوب ترموود برای طراحی نمای ساختمان حتما باید از ترموودی که از درخت‌های کاج و سرو به دست می‌آید استفاده کنید. چوب ترموود درختی کاج به دلیل اینکه سبک‌تر و نرم‌تر هستند برای استفاده در نما سازی ساختمان و فضای بیرونی به کار گرفته می شوندولی چوب ترموود درخت زبان گنجشک به دلیل چگال‌تر بودن و همچنین مقاومت بالا از آن در کف سازی بهره میگیرند. چوب ترمو به دلیل مقاومت در برابر رطوبت و مقاومت بالا دربرابر شکستگی و پوسیدگی بهترین گزینه برای نمای ساختمان است. همان‌طور که می‌دانید پرتوهای خورشید حاوی اشعه UV هستند. تابش نور خورشید به دلیل وجود این اشعه سبب رنگ پریدگی چوب ترموود می‌شود ولی خوشبختانه برای ماندگاری بیشتر رنگ ترموود از رزین یا همان رنگ‌های مخصوص ترمو استفاده می‌کنند.

چوب ترمو
چوب ترمو

مزایای استفاده از چوب ترموود

همان‌طور که متوجه شدید مزایای استفاده از چوب ترموود بسیار زیاد است. چوب ترموود به دلیل با فرایند حرارت‌دهی، رطوبت موجود در آن از بین رفته و به کمترین میزان رسیده است نسبت به چوب‌های معمولی بسیار دیرتر پوسیده می‌شود و مقاومت بالایی دارد. یکی دیگر از ویژگی‌های چوب ترموود این است که در هنگام اصلاح آن با فرایند مکانیزم حرارتی هیچ‌گونه مواد شیمیایی استفاده نشده یا به آن اضافه نشده است. این ویژگی چوب ترمو د باعث می‌شود که برای محیط زیست مضرر نبوده و می‌تواند بازیافت گردد. همان‌طور که در قسمت بالا گفتیم، رنگ این چوب حتی اگر در معرض پرتوهای خورشید قرار بگیرد پریده نمی‌شود و ثابت است. مواد مغذی مغز این چوب در فرایند حرارتی از بین رفته است و به همین خاطر امکان رشد قارچ‌ها، و باکتری‌ها و هم‌چنین زندگی حشرات در آن وجود ندارد. چوب ترموود به همین دلیل که فاقد مواد مغذی است سبک‌تر از بقیه چوب‌ها است. چوب ترموود به دلیل اینکه عایق حرارتی و صوتی است و هم‌چنین به خاطر داشتن رنگهای قهوه‌ای زیبا و مقاومت بالا چه در برابر پوسیدگی و چه در برابر شکستگی بهترین گزینه در انتخاب چوب برای نمای ساختمان است.

 

مزایای استفاده از چوب ترموود
مزایای استفاده از چوب ترموود

تعمیرات چوب ترموود

با اینکه چوب ترموود ویژگی‌های مطلوب زیادی دارد ولی تا ابد سالم نمی‌ماند و بعد از زمان طولانی نیاز به تعمیر دارد. از مهم نکاتی شما باید در هنگام خرید دقت کنید این است که چوب ترموود از نوع مرغوب و با کیفیت آن را خریداری کنید. با کیفیتترین نوع چوب ترموود در فنلاند تولید می‌شود ولی می‌توان گفت گونه‌های ایرانی آن هم دارای کیفیت مطلوبی است. چوب‌های نامرغوب و بی کیفیت بعد از چند سال استفاده کردن خراب شده و میپ‌وسند؛ به همین دلیل به نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی آسیب می‌زنند. قطعا زمانی که شما از چوب ترموود بی کیفیت برای نمای ساختمان خود استفاده کنید تا هزینه شما کاهش یابد بعد از گذشت مدتی دچار فرسودگی و پوسیدگی چوب شده، یا رنگ آن تغییر می‌کند و شما باید هزینه بیشتری صرف تعمیر آن کنید. در این صورت نه تنها شما باید هزينه‌ای صرف تعمیر چوب کنید بلکه باید ساختمان خود را نیز تعمیر کنید. عاقلانه ترین کار این است که در هنگام خرید چوب ترموود دقت بالایی داشته باشید تا چوب با کیفیتی را خریداری نمایید.

تعمیرات چوب ترموود
تعمیرات چوب ترموود

عوامل موثر در قیمت ترمووود

همان‌طور که می‌دانید نوع باکیفیت چوب ترموود که از کشور فنلاند به دست می‌آید بسیار گران‌تر از نوع ایرانی است. علاوه بر این که هر چه ضخامت چوب ترمو و مترمربع آن بیشتر باشد، قیمت آن افزایش می‌یابد، کارایی بیشتر چوب ترموود هم باعث افزایش قیمت آن است. چوبهای ترموود که دارای ویژگی ضد حریق هستند قطعا گران‌تر از نوع معمولی آن هستند. تجهیزات استفاده شده در هنگام نصب ترمووود برای قیمت آن تاثیر می‌گذارد. در مقایسه چوب ترموود فنلاندی با نوع ایرانی آن، چون چوب ترمو فنلاندی بسیار با کیفیت‌تر و پیشرفته‌تر است مسلما تجهیزات به کار گرفته شده در آن بیشتر و بهتر از چوب ترموود ایرانی است. پس در نتیجه تجهیزات بیشتر نیز سبب افزایش قیمت چوب ترمو است. هم‌چنین در مکانیزمهای حرارتی که در آن چوب ترموود تولید می‌شود، قیمت چوب تغییر میکند. به دلیل افزایش مصرف سوخت هر چه گرما و حرارتی که به چوب داده شده است بیشتر باشد، قیمت آن بالاتر است. نوع چوب ترموود به کار رفته هم یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت است.

کاربرد چوب ترمووود
کاربرد چوب ترمووود

سخن پایانی

ترموود چیست؟ در این مقاله با معرفی کامل چوب ترمو و بیان مزایا، عوامل مؤثر بر قیمت چوب ترموود شما را با آن آشنا کردیم. حال شما می‌دانید برای نمای ساختمان چه نوع ترموودی را خریداری کنید و برای دکوراسیون داخلی منزل از چه نوعی. شما می‌توانید چوب ترموود مورد نیاز خود را سایت‌های زیادی در این زمینه فعالیت می‌کنند و یا از فروشگاه‌های سراسر کشور، خریداری کنید ولی برای اطمینان از باکیفیت بودن نوع چوب ترمو خریداری شده بهتر است از سایت‌ها و فروشگاه‌های معتبر خرید کنید. در میان سایت های اینترنتی، سایت نارون چوب انواع چوب ترموود را به فروش می‌رساند، این سایت از سایت‌های معتبر در زمینه ارائه چوب ترمو است. با دیدن از سایت متوجه می‌شوید هم نوع با کیفیتترین که چوب با چه کیفیتی عرضه می‌گردد.

دیدگاه (5)

 1. استفاده از چوب ترمو در دکوراسیون های روستیک - بناوود عرضه چوب ترمو
  فوریه 28, 2022

  […] چوب ترموود از چوب درخت‌های زبان گنجشک و کاج و … به دست می‌آید. اصلی ترین تولید کننده چوب ترمو درواقع کشور فنلاند است ولی علاوه بر فنلاند، کشورهای دیگری مانند آلمان و کانادا نیز چوب ترموود را تولید می‌کنند. در ایران هم چوب ترمو تولید می‌شود که دارای کیفیت مطلوبی است. چوب درختان در طی فراوری‌هایی با مکانیزم پیشرفته، حرارت دیده و به صورت ترموود در می‌آید. چوب ترموود به دلیل این‌که به وسیله مکانیزم‌های حرارتی تولید می‌شود، دیواره سلولی، سلول‌های چوب، نیز تخریب شده است. تغییر در ساختار سلول‌های چوب سبب می‌شود تا  رنگ ظاهری چوب به رنگ قهوه‌ای زیبایی تغییر ‌کند. رنگ چوب ترمو نسبت به رنگ چوب‌های دیگر از ماندگاری بالاتری برخودار است. چوب ترمو به دلیل از دست دادن مواد مغذی ساختار سلول، در برابر رشد کپک، موریانه، و قارچ و هم‌چنین زندگی حشرات موذی بسیار مقاوم است و در نتیجه از سبک‌تری نسبت به بقیه چوب‌ها برخوردار است. این نوع چوب بیشتر در دکوراسیون داخلی به کار برده می‌شود و این به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد چوب ترمو است. هم‌چنین این چوب در نمای ساختمان نیز کاربرد دارد. چوب ترمو به دلیل جذب آب، استفاده از آن در نمای ساختمان مشکلی ایجاد نمی‌کند. […]

 2. قیمت ترموود شاخه ای - بناوود عرضه چوب ترمو
  آوریل 6, 2022

  […] است. حال چوب ترموود چیست و چه کاربردی دارد؟ کدام نوع ترموود را بخریم؟ قیمت ترموود ایرانی و فنلاندی چقدر است؟ در […]

 3. واکس چوب ترمو - بناوود عرضه چوب ترمو
  آوریل 7, 2022

  […] در این مقاله تصمیم داریم تمامی نکات مربوط به واکس چوب ترمو و رنگ کاری این چوب را برایتان توضیح دهید پس اگر تصمیم […]

 4. بازسازی ترمووود - بناوود عرضه چوب ترمو
  می 22, 2022

  […] چوب ترمووود جلوگیری شود. شرایط آب و هوایی برای انتخاب چوب ترمووود برای نصب در مکان های مختلف نیز از اهمیت بالایی […]

 5. آشنایی کامل با ترمووود رنگی - بناوود عرضه چوب ترمو
  ژوئن 18, 2022

  […] رنگ‌آمیزی چوب ترمو در ابتدا لازم است که شما عزیزان سطح این چوب را با […]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02177270099